Jak voní čísla POTŘETÍ 2018

 Dobrý večer, Lvíčata,

už je to více jak týden, co jsme se viděli podruhé. Se Staviteli a s Machem a Šebestovou jsme se kvůli domácímu úkolu vydali do království čísel. V něm najdeme pouze dvě vesnice, a sice Sudou a Lichou. Nula žije mimo ně, protože s ní se nikdo nedělí. Král se jmenuje Nerovnoň a jeho paní je Rovná, potomci jsou Menší a Větší. Pokud budete mít čas, nakreslete si tuto matematickou královskou rodinu.

S Architekty a Techniky jsme řadili čísla od nejmenšího k největšímu a používali jsme k tomu třídicí algoritmy. Začali jsme bublinkovým tříděním. Pokud máme například seřadit čtyři čísla 8 7 2 5, budou postupně největší čísla probublávat zleva doprava. Po prvním průchodu zleva doprava probublá číslo 8 takto 7 2 5 8, protože je ze všech čtyř čísel největší. V druhém průchodu probublá před číslo 8 číslo 7, protože je největší z čísel 7, 2, 5. Máme tedy 2 5 7 8. V další průchodu už žádné číslo neprobublá, protože čísla jsou již seřazená. S Techniky jsme pochopili i další dva algoritmy, tzv. Select Sort a Insert Sort.

Tušili jste, že mohou existovat i jiné mapy, než například mapa Evropy? Tady jsem objevila skvělé mapy Dominica Wallimana a jedna z nich je mapa matematiky. Mrkněte na ni.

 

Dobrou noc a těším se na vás, Bára