Jak voní čísla počtvrté

 Dobrý večer, Lvíčata,

v našem putování za a s matematikou jsme se dostali do Egypta a Mezopotámie. Na naší časové ose jsme u roku 3 500 př. n. l. a vidíme číslice! Uvědomte si, jak dlouho trvalo, než se tak stalo -- od pračlověka k egyptskému a klínovému písmu jsme našlapali dlouhýýýýých 30 000 kroků.

Magické čtverce jsou o něco mladší, ale jejich magičnost nás bavila. Bavilo nás i sudoku, které je výrazně mladší a které bavilo i pana Eulera (vzpomínáte na grafy?). Ten jim ale říkal latinské čtverce, protože používal místo číslic písmena latinky. Když jsme si užívali magických čtverců a sudoku, tak jsme na sebe mluvili jako opravdoví matematici. Říkali jsme, že sudoku je tabulka o rozměrech n x n, což znamená, že má stejný počet řádků a sloupců a že je tento počet roven číslu n. Například n = 9. Dále jsme použili algoritmus (!) pro vytvoření magického čtverce s lichým počtem řádků a sloupců.


Zítra se seznámíme s Pythagorem a se slečnami Odvěsnami a Přeponou. S Architekty pojedeme na výlet a zařídíme si pojištění (jako:-))).

 

Dobrou noc a těším se na vás, Bára